Utilpas Eriksen missede træning: Ventes klar mod Tyskland
Christian Eriksen spillede sin landskamp nummer 133 mod Serbien. Lørdag kan han få nummer 134 mod Tyskland.
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Christian Eriksen trænede fredag ikke med sine holdkammerater, men ventes klar mod Tyskland.
Den danske landsholdsstjerne Christian Eriksen ventes klar til lørdagens EM-ottendedelsfinale mod Tyskland i Dortmund efter at have været utilpas.
Det siger landstræner Kasper Hjulmand fredag aften på et pressemøde i spillebyen.
Meldingen kommer efter, at Eriksen fredag formiddag ikke deltog i holdkammeraternes træning i Freudenstadt. I stedet var han blevet i landsholdets fitnesstelt for at sidde på en kondicykel.
- Christian vågnede op med rumlen i maven. Vi havde den samme situation med Thomas Delaney tidligere ved EM, og for at være sikker på at det ikke skulle udvikle sig, så sagde vi, at Eriksen ikke skulle træne.
- Det er gået i en bedre retning. Vi regner med, at han støder til nu her, siger Kasper Hjulmand.
Imens holdet fløj til Dortmund, befandt Eriksen sig i en bil for at reducere smitterisikoen.
Christian Eriksen startede inde i alle Danmarks tre gruppekampe, og med sin scoring i premieren mod Slovenien er den danske kamprekordholder også delt dansk EM-topscorer.
Det danske landshold træner ikke fredag aften på stadion i Dortmund forud for kampen, men truppen har inspiceret banen for at få en fornemmelse af græstæppet.
Ved den seance var Christian Eriksen endnu ikke stødt til sine holdkammerater. Han ventes at blive genforenet med dem på hotellet i Dortmund, siger Hjulmand.
Lørdagens EM-ottendedelsfinale mellem Danmark og Tyskland begynder klokken 21.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned