Utilpas Søren Kragh er alligevel ikke med i Flandern Rundt
Den danske cykelrytter følte sig utilpas, da han ankom til holdets hotel fredag og har nu meldt afbud.
Først var han ikke med. Så var han med. Og nu er han ikke med alligevel.
Søren Kragh Andersen blev så sent som lørdag udtaget til Flandern Rundt efter et afbud fra en holdkammerat. Men nu står det klart, at han ikke skal køre søndagens store brostensklassiker alligevel.
Det oplyser den danske cykelrytters hold, Team DSM, på Twitter søndag formiddag.
- Efter at have følt sig utilpas ved ankomst til holdets hotel fredag er Søren desværre ikke kommet sig godt nok, og han stiller ikke til start ved Flandern Rundt, skriver DSM.
I stedet skal Søren Kragh Andersen fokusere på sine kommende mål, lyder det fra holdet.
Det har været holdets plan, at den danske allrounder skal satse på Ardenner-klassikerne, som består af Flèche Wallone, Liège-Bastogne-Liège og Amstel Gold Race.
Det første Ardenner-klassiker er Amstel Gold Race, som køres 10. april.
Søren Kragh Andersen har været i god form hidtil i sæsonen, men var altså ikke oprindeligt en del af DSM's hold til Flandern Rundt.
Lørdag blev han dog udtaget alligevel, fordi hans holdkammerat Nils Eekhoff slås med efterveerne fra en hjernerystelse, han pådrog sig i Paris-Nice i marts.
DSM har ligesom flere andre cykelhold været ramt af sygdom. Det betød blandt andet, at danske Casper Pedersen lørdag måtte melde afbud til Flandern Rundt.
I første omgang lød det, at Søren Kragh Andersen var sluppet udenom sygdom, men han er alligevel blevet ramt. Det fortalte han til TV 2 Sport, inden det stod klart, at han ikke kører søndagens løb.
- Jeg føler mig ikke helt 100 procent tilpas lige nu. Jeg er lidt bange for, at det måske lige tager toppen af bjerget for mig. Det er jeg lidt bekymret for, for jeg synes ellers, formen var rigtig god.
- Det tegnede til, at det kunne blive det første Flandern for mig, hvor jeg kunne lave et resultat, sagde han til TV 2 Sport.
Med Søren Kragh Andersens afbud er fem danskere tilbage i feltet søndag. Det gælder Kasper Asgreen, Michael Valgren, Mads Pedersen, Mathias Norsgaard og William Blume Levy.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde