Bayern Münchens træner, Louis van Gaal, mener, at der bør indføres hjælp til dommerne i form af tv-billeder. Selv om en klar dommerfejl var skyld i, at Bayern München onsdag aften vandt 2-1 over Fiorentina i Champions League, mener den hollandske træner, at det var helt unødvendigt. En langsom tv-gengivelse af episoden kunne have undgået al balladen.
- Jeg har været fortaler for det i 10 år. Der er så meget interesse for fodbold i vores verden, at vi ikke længere kan klare os uden teknologisk hjælp. Denne gang var vi heldige, men mod Bordeaux i gruppespillet, var det os, det gik galt for, siger Louis van Gaal til nyhedsbureauet Reuters.
Linjevogteren overså fejlagtigt, at Bayern Münchens Miroslav Klose var tydeligt offside, da den tyske landsholdsangriber scorede sejrsmålet i sidste minut af kampen. Den norske dommer Tom Henning Øvrebø anerkendte målet.
- Der var tydeligt offside, erkender van Gaal.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde