VAR-protest med fiskefrikadeller afbryder Rosenborg-kamp
Der blev både kastet fiskefrikadeller, tennisbolde og røgbomber på banen på Lerkendal, da tilskuere protesterede mod VAR. (Arkivfoto). Foto: Jan Woitas/Ritzau Scanpix
Der blev kastet fiskefrikadeller og tennisbolde på banen i protest, da Rosenborg mod Lillestrøm blev afbrudt.
Norske Rosenborgs hjemmekamp mod Lillestrøm blev søndag afbrudt tre gange undervejs, inden det til sidst blev besluttet, at kampen ikke skulle spilles færdig.
Det var tilskuerprotester imod VAR, der lå til grund for de mange afbrydelser.
Der blev både kastet fiskefrikadeller og tennisbolde på banen, inden der også blev sendt røgbomber ind på græstæppet på Lerkendal.
Det skriver norsk TV 2
Dommeren fortalte efterfølgende, at man sammen med politiet, Norges fodboldforbund og klubberne blev enige om at aflyse kampen.
- Jeg synes, det er super kedeligt (at afbryde kampen), men samtidig har vi et arbejde at udføre, og det er at beskytte spillet og spillets omdømme. Der er overvejet flere muligheder, men alle kommer frem til, at vi skal aflyse kampen, siger kampens dommer Rohit Saggi efterfølgende.
Afbrydelsen ærgrede Rosenborg-træner Alfred Johansson,
- Det er en irriterende følelse. Vi er her alle sammen for at spille fodbold, og det har vi ikke fået lov til, siger Johansson ifølge norsk TV 2.
- Vi forstår godt, at de har deres synspunkter og holdninger, men vi er først og fremmest kede af, at vi ikke får spillet vores kamp.
Det er ikke den første kamp i den norske liga, der har været påvirket af var-protester.
Andre opgør har på det seneste ligeledes været udsat for, at fans har udtrykt deres utilfredshed med VAR. Bland andet har radiobiler med røgbomber påført på været kørt på banen.
Alle andre kampe er dog på trods af protester blevet færdigspillet.
Rosenborg mod Lillestrøm stod 0-0, da kampen blev afbrudt.
VAR blev indført i den bedste norske fodboldrække, Eliteserien, ved sæsonstarten i 2023.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned