Vejle sælger venstreback til New York
Malte Amundsen ses her i en kamp mod Brøndby i Superligaen. (Arkivfoto). Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix
Claus Fisker/Ritzau Scanpix
Den 23-årige venstreback Malte Amundsen skydes videre til New York City FC, to år efter at han kom til Vejle.
Vejle Boldklub har fredag solgt venstrebacken Malte Amundsen til New York City FC i Major League Soccer.
Det oplyser superligaklubben fredag på sin hjemmeside.
Den 23-årige forsvarsspiller har gennem to år udviklet sig til en profil på Vejle-mandskabet efter knap så succesfulde ophold i tysk og norsk fodbold hos henholdsvis Braunschweig og Rosenborg.
Teknisk chef i Vejle, Jacob Krüger, betegner salget af Malte Amundsen som en succeshistorie - både økonomisk og for klubbens udviklingsstrategi.
- Malte har arbejdet målrettet og ambitiøst og har grundet dette påkaldt sig opmærksomhed fra flere klubber.
- Dette er et skulderklap til Malte og endnu et "proof of concept" i vores måde at tilgå tingene, siger Jacob Krüger.
Malte Amundsen glæder sig over, at hans arbejde nu kaster et nyt udlandsophold af sig. Venstrebacken har indgået en fireårig aftale med New York City FC.
- Vejle Boldklub og jeg indgik en aftale, da jeg skiftede til klubben.
- Jeg skulle give den gas og vise, at jeg kunne forløse mit talent og blive en profil på holdet, og dernæst ville klubben sørge for, at jeg kunne komme til udlandet igen, siger han.
Vejle indtager en niendeplads i Superligaen med 19 point efter 15 spillerunder.
Oprykkerne møder søndag på hjemmebane FC Nordsjælland.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned