Venus Williams trækker sig med skade

Caroline Wozniackis vej til karrierens første grand slam-sejr blev en lille smule lettere fredag middag dansk tid.

Her måtte Venus Williams opgive at gennemføre sin kamp i tredje runde mod tyske Andrea Petkovic allerede efter seks minutter ved stillingen 0-1.

Williams beskadigede allerede i anden runde en hoftebøjer, og det var samme skade, der tvang hende til at opgive at fortsætte i turneringen.

Amerikaneren var seedet som nummer fire i turneringen og stod til at møde Caroline Wozniacki i semifinalen.

Nu ser det i stedet ud til at blive den ottenderangerede hviderusser Victoria Azarenka, der står i vejen for en finale - hvis ellers seedningen holder i de øvrige kampe.

/ritzau/

Amerikaneren Venus Williams er ude af Australian Open. Hun måtte opgive i tredje runde på grund af en skade.

Offentliggjort Sidst opdateret