Verdens bedste er både kvinde og mand

Caster Semenya er både kvinde og mand. Det viser de undersøgelser, som det internationale atletikforbund, IAAF, har foretaget af den 18-årige sydafrikaner, der i august blev verdensmester i kvindernes 800-meter-løb ved VM i atletik. Det beretter den australske avis Sydney Morning Herald.

En talsmand fra IAAF fortæller, at forbundet umiddelbart vurderer, at Caster Semenya har vundet guld i den tro, at hun var 100 procent kvinde.

- Dette er et medicinsk spørgsmål, ikke en sag om doping, hvor en atlet bevidst har forsøgt at snyde, siger talsmand Nick Davies.

Modsat andre hermafroditter så er løberens mandlige kønsorganer ifølge Sydney Morning Herald ikke synlige. Det forklarer de store mængder af det mandlige kønshormon, testosteron, som blev målt hos Semenya under VM i Berlin.

- Disse undersøgelser antyder ikke noget bevidst forsøg på at snyde fra atletens side, og derfor er der heller ikke nogen automatisk diskvalifikation eller annullering af resultatet i Berlin, forklarer Nick Davies.

/ritzau/

Verdens hurtigste kvinde over 800 meter er både mand og kvinde. Det viser IAAF's undersøgelser af sydafrikanske Caster Semenya.

Offentliggjort Sidst opdateret