Verdensmester slukker dansk PL-medaljehåb i kørestolsrugby
Danske Mark Peters jagter Australiens Ryley Batt, men Danmark kunne ikke tæmme den australske stjerne. Foto: Rula Rouhana/Reuters
Ved VM for to år siden tabte Danmark i semifinalen til Australien. Ved PL blev australierne også den store.
Det danske landshold i kørestolsrugby må nøjes med at spille placeringskampe ved de paralympiske lege i Paris.
Lørdag tabte Danmark 49-53 til Australien og har dermed tabt alle tre kampe i gruppespillet og er nu uden medaljechance. Danskerne skal spille om placeringerne fem til otte.
Danmark havde brug for at vinde med tre over australierne for som minimum at holde medaljedrømmen i live til Frankrigs kamp mod Storbritannien lørdag aften.
Men da danskerne ikke selv formåede at klare paragrafferne, er aftenkampen uden betydning for Danmarks skæbne.
Første periode var helt lige, og håbet om den påkrævede sejr levede endnu ved 13-13.
Det lykkedes dog australierne at skaffe sig en føring på 25-24, da der blev fløjtet til pause.
Kørestolsrugby handler i høj grad om ikke at miste bolden, da selv små føringer er svære at hente.
På den konto var Australien den tand mere disciplinerede end Danmark.
Et par mistede bolde i kampens anden halvdel forpurrede endegyldigt chancerne for Danmark.
Australien nåede op på en føring på fem point, og derfra var vejen tilbage for lang.
Især kunne danskerne slet ikke tøjle Australiens scoringsmaskine Ryley Batt. Den brølstærke spiller stod for hele 41 af australiernes 53 point.
Danmark tabte også til Australien i VM-semifinalen for to år siden. Ved den slutrunde endte Danmark på en fjerdeplads, mens Australien tog guld.
I 2023 blev det til EM-bronze for Danmark, hvilket sikrede adgang til legene i Paris.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet