Verstappen flopper i våd og farlig Formel 1-kvalifikation

Max Verstappen havde en dårlig kvalifikation på den våde asfalt. Foto: Amanda Perobelli/Reuters

Fem kørere røg i barrieren og fik afbrudt våd Formel 1-kvalifikation. Max Verstappen starter som nummer 17.

Offentliggjort Sidst opdateret

Verdensmesteren Max Verstappen kommer til at start i den tunge ende af feltet, når søndagens Formel 1-løb går i gang i Brasilien.

I søndagens kvalifikation - der på grund af vejret var udskudt fra lørdag - formåede han blot at blive nummer 12 i anden kvalifikationsrunde, Q2, og dermed avancerede han ikke til Q3.

Da han samtidig havde en straf hængende over hovedet, starter han fem placeringer længere bagud, og derfor skal Verstappen forsøge at køre sin Red Bull-racer til succes med udgangspunkt fra 17.-pladsen, hvis alle kørere stiller til start.

Blot to pladser længere fremme finder man den tidligere verdensmester Lewis Hamilton, der også havde det svært, selv om han plejer at være skarp i vådt føre.

Helt i front starter Lando Norris foran George Russell. De var de hurtigste i en yderst våd og halvfarlig kvalifikation, der flere gange måtte stoppes med et rødt flag på grund af uheld.

Først fløj Franco Colapinto ind i barrieren i Q1, siden tog Carlos Sainz og Lance Stroll samme tur i Q2, mens Fernando Alonso fik afbrudt løbet i Q3.

Med tre minutter tilbage af kvalifikationen skadede Alexander Albon sin racer så meget, at den næppe når at blive fikset til grandprixet. Formår Williams-holdet at lappe raceren sammen, starter Albon som nummer syv.

Som følge af det dårlige vejr - og prognoser for endnu mere regn over Sao Paolo - bliver selve grandprixet kørt tidligere end planlagt. Det begynder 16.30 dansk tid.

Danskeren Kevin Magnussen repræsenterer sædvanligvis Haas i Formel 1-løb, men han er gået glip af løbsweekenden i Brasilien på grund af sygdom.

Afløseren, den 19-årige reservekører Oliver Bearman, havde en svær kvalifikation. Han sluttede som nummer 17 og starter som nummer 16. Haas-kollega Nico Hülkenberg blev blot nummer 19 i kvalifikationen.

/ritzau/