En sejr på ni mål hjemme over HC Dynamo. Det var kravet for Viborgs håndboldkvinder, hvis de forsvarende Champions League-mestre skulle gå videre i den prestigefyldte turnering. Men selv om Viborg var tæt på, lykkedes det ikke, da det endte med en jysk sejr på 36-29.
Det lignede ellers endnu et dansk nederlag, da Viborg var bagud med 14-17 ved pausen. Men især tyskeren Grit Jurack, som blev topscorer i kampen, og fløjen Henriette Mikkelsen imponerede i en flot jysk offensiv i anden halvleg, som blev vundet stort.
Derfor endte kampen som en gyser, da Viborg kom helt op og føre med syv mål med fem minutter tilbage. Kampen endte også med en sejr på syv mål, men jyderne kom aldrig tættere på det svære mål.
Dermed endte denne sæson som en stor skuffelse, da Viborg overraskende har tabt tre kampe i det indledende gruppespil.
Viborg har ellers flotte resultater i Champions League, da klubben har vundet turneringen de to foregående sæsoner.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub