Viborg HK forlænger med fløjspiller
Den 26-årige højrefløj Louise Lyksborg har forlænget sin kontrakt med to år hos håndboldklubben Viborg HK, så den nu løber frem til 2016. Det skriver klubben i en pressemeddelelse.
Det sker bare to dage efter, at klubben sikrede sig likviditet til at fortsætte driften.
Elitechef i Viborg HK, Jakob Vestergaard, udtrykker tilfredshed med forlængelsen.
- Vi er overbeviste om, at "Lyks" er den helt rigtige spiller på højre fløj for Viborg HK. Hun arbejder meget seriøst med tingene og betyder meget for vores trup. Rigtig giftig i kontrafasen og blandt verdens bedste på sin position i forsvaret, siger han.
Louise Lyksborg kom til Viborg HK i 2012 fra tyske HC Leipzig. Forinden havde hun spillet for Hillerød HK, GOG og FCK Håndbold.
- Jeg er rigtig, rigtig glad for at få yderligere to år. Jeg har været glad for de to år, jeg allerede har været her, og jeg glæder mig til et fortsat samarbejde, især fordi der nu er kommet styr på økonomien, siger Louise Lyksborg.
/ritzau/
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker