Viborg løbet over ende i Kroatien

Der var dømt topopgør i pulje A i kvindernes Champions League, da Viborg HK var gæster hos kroatiske HC Podravka Vegeta. Efter en tæt kamp med skiftende føringer løb kroaterne i slutningen af kampen danskerne over ende og sikrede Podravka en sejr på 31-27.

Kampen begyndte noget nervøst fra Viborgs side med mange tabte bolde og forcerede afslutninger. Men hurtigt fik træner Jakob Vestergaard styr på tropperne, og det satsede chancespil blev lagt på hylden til fordel for det sikre grundspil. Det sikrede Viborg en pauseføring på 15-13.

I anden halvleg fulgtes de to hold ad langt hen ad vejen. Men da der var 10 minutter tilbage af kampen, satte kroaterne tempoet op. Det fik Viborg til at tage en del mislykkede chancer, og med kun fem minutter til slutfløjt havde Prodravka vendt et lige resultat til en føring på 28-24. Det var en føring, som Viborg ikke kunne indhente, og nederlaget på 31-27 var en realitet.

Viborg HK's nederlag er et lille tilbageskridt med henblik på at komme videre til næste runde i Champions League, men de forsvarende mestre har fortsat gode chancer for at gå videre med fire point efter tre kampe.

/ritzau/

Favoritterne fra Viborg kunne ikke leve op til deres titel, da de søndag tabte til kroatiske HC Podravka Vegeta i kvindernes Champions League.

Offentliggjort Sidst opdateret