Viborgs håndboldkvinder er færdige i Europa
Allan Heine har to gange på få dage set sit hold tabe til russiske Lada i EFH Cuppen. (Arkivfoto). Foto: Polfoto/Bonnerup Claus
Polfoto/Bonnerup Claus
For anden gang på en uge slog russiske Lada Viborg HK i EHF Cuppen. Nykøbing Falster er videre.
Viborg HK's håndboldkvinder har udspillet deres rolle i EHF Cuppen.
Lørdag tabte førerholdet fra den danske liga med 22-28 på hjemmebane til russiske Lada Togliatti.
Dermed blev tredje kvalifikationsrunde endestationen for Viborg-træner Allan Heines spillere, der i sidste uge tabte 23-26 i Rusland.
- Vi har spillet 120 minutter mod Lada, og 20 minutter af dem var gode. Så kan vi ikke gå videre mod så stærkt et hold, siger træneren til klubbens hjemmeside.
- Jeg synes, vi leverede en stærk indsats derovre med det comeback, vi lavede der. Men i dag er vi ikke i nærheden. Hvad det skyldes, ved jeg ikke. Vi var i hvert fald ikke gode nok, konstaterer han.
Modsat Viborg er Nykøbing Falster videre til næste runde efter to sejre over italienske Conversano. Søndag vandt danskerne 32-22.
Randers HK er til gengæld videre i turneringen efter returopgøret mod polske Lublin, men det var med mindst mulig margin.
Efter en etmålssejr på hjemmebane lykkedes det kronjyderne at spille 23-23 i udekampen, og dermed er man videre med samlet 51-50.
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker