Viborgs stjernemålvogter på vej til Ungarn

Meget peger i retning af, at Viborg HK's norske stjerne Katrine Lunde Haraldsen fortsætter karrieren i ungarsk håndbold. Målvogteren har således kigget på forholdene i storklubben Györ og forhandlingerne er i gang.

- Jeg rejste ikke ned for at kigge på fuglene for at sige det sådan. De er interesserede, det er en topklub, og jeg fik et vældig godt indtryk af klubben, siger Lunde Haraldsen til norske fvn.no.

Og hendes agent bekræfter.

- Vi er i reelle forhandlinger og har en god og konstruktiv dialog, siger agent Michael Hansen.

Györ er en af de største klubber i Europa, eksempelvis tabte klubben Champions League-finalen sidste år til netop Viborg og har blandt andet Anita Görbicz og Katalin Pallinger i truppen.

Katrine Lundes kontrakt med Viborg udløber efter denne sæson, og de har ikke kunnet blive enige om en forlængelse.

Også søsteren, bagspilleren Kristine Lunde Borgersens kontrakt udløber. Hverken Kristine Lunde eller agenten vil dog kommentere på, om hun følger med søsteren sydøst på.

- Det må du spørge Kristine om, siger Michael Hansen.

- Hvem jeg snakker med, holder jeg for mig selv, indtil det bliver meget konkret, så det har jeg ingen kommentarer til, siger Lunde Borgersen.

De to søstre har gennem flere år været blandt de største stjerner i den danske liga.

/ritzau/

Viborgs målvogter Katrine Lunde Haraldsen er tæt på et skifte til storklubben Györ i Ungarn, og søsteren Kristine Lunde Borgersen overvejer ligeledes at skifte.

Offentliggjort Sidst opdateret