Video: Jakob Larsen nervøs før opgøret mod bundproppen
NFH og cheftræner Jakob Larsen vandt sikkert over Ajax København i håndboldkvindernes bedste række. Foto: Jan Knudsen
Jan Knudsen
NFH-træner frygtede slap indstilling mod Ajax København.
Fra mastodonten Györ til bundproppen Ajax København. Kontrasten kunne næsten ikke være større, da NFH's håndboldkvinder efter weekendens Champions League-kamp mod det ungarske storhold onsdag aften mødte Ajax København i ligaen.
NFH's cheftræner, Jakob Larsen, indrømmer da også, at han før udekampen mod ligaens bundhold tænkte sine tanker.
- Jeg var nervøs i forhold til parathed og mental indstilling, men spillerne fik gjort min ængstelse til skamme, siger Jakob Larsen.
NFH knækkede hurtigt Ajax ved at gå til stålet i forsvaret. Det gav masser af kontramål og en pauseføring på 19-9. NFH scorede også masser af mål i anden halvleg, men koncentrationen slap op i forsvaret, og kampen endte 39-27.
Hør hele interviewet med Jakob Larsen i denne video (1 min. 36 sek.)
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde