Vigtig slutspilskamp mod nye venner: - Det er da specielt

NFH-træner Jakob Larsen står i aften overfor sin kommende arbejdsgiver, når falstringerne møder Horsens i DM-slutspillet. Foto: Hans Kurt Frederiksen

NFH kan tilbageerobre andenpladsen i slutspilspuljen med sejr over Horsens i aften.

Offentliggjort Sidst opdateret

Jakob Larsen skal gøre alt for at NFH kommer videre til DM-semifinalerne efter slutspillet, men i aften står træneren overfor den klub, han skal træne i den kommende sæson, når Horsens kommer på besøg i Spar Nord Boxen til en kamp, som NFH ubetinget skal vinde for at bevare sine muligheder i puljen efter nederlaget til København sidste onsdag.

- Det er da en speciel situation. Det skal jeg da ikke lægge skjul på. Jeg er selvfølgelig glad for, at de slap fri af nedrykningsspøgelset, og at de nu står i slutspillet og skal møde os, er jo bare pudseløjerligt, som man siger på godt fynsk, smiler Jakob Larsen, der dog slår en ting fast, før mødet med sin kommende arbejdsgiver.

- Så længe jeg er ansat i NFH, så går jeg hundrede procent efter at vinde uanset hvem vi skal møde, så det rokker ikke ved, det er en kamp vi kan og skal vinde. Horsens har været inde i en god rytme, uagtet at de tabte den første kamp til Odense, så det er en modstander vi har stor respekt for, lyder det fra Jakob Larsen, der selvfølgelig har et indgående kendskab til aftenens modstander, da han også har været med til at forme truppen hos østjyderne frem mod den kommende sæson sammen med den nuværende cheftræner Ronni Boy, der bliver Jakob Larsens assistenttræner efter sommerferien.

Topscorer skal stækkes

En af de spillere som Jakob Larsen ikke får glæde af efter sommerferien er profilen Mai Kragballe, der skifter til Silkeborg-Voel efter sæsonen. Men det er playmakeren, der skal holdes et vågent øje med i aften.

- Hun har været meget toneangivende i lang tid og har haft rigtig mange afslutninger. Der hvor hun er allermest farlig er der, hvor man mindst venter det, og det har vi selvfølgelig forberedt os på, siger Jakob Larsen om den næstmest scorende spiller i Kvindeligaens grundspil. Her nettede den tidligere København og Randers-spiller 194 gange i 26 kampe, og mod Odense i den første slutspilskamp for Horsens scorede hun ni gange i nederlaget på 35-31.

Horsens blev nummer otte i Kvindeligaens grundspil og tog dermed ingen point med over i slutspillet, mens NFH har det ene point med fra grundspillets fjerdeplads. Falstringernes første kamp i slutspillet endte med et nederlag på 30-28 til København, men NFH kan spille sig tilbage på andenpladsen i slutspilspuljen med en sejr, da København i går tabte 29-22 til Odense.

Skal vinde mod nummer otte

- Det er logisk nok, at hvis vi skal drømme om den semifinale, så skal vi vinde hjemmekampen mod nummer otte i grundspillet. Så alt andet vil være en fæl skuffelse, understreger Jakob Larsen, der er forberedt på at Horsens sagtens kunne finde at spille syv mod seksspil, som de har gjort i de to foregående indbyrdes møder i denne sæson, som NFH begge har vundet.

Et våben mod det kan være, at NFH selv går i syv mod seksspil.

- Det var vi trænet intenst i den forløbne uge, og føler vi er godt forberedt på det de kommer med, siger Jakob Larsen, der har hele sin trup til rådighed.

Dog er Kalidiatou Niakaté igen ude med den knæskade, der har voldt hende problemer igennem hele hendes NFH-tid. Om hun kommer på banen mere for NFH er yderst tvivlsomt, da hendes kontrakt udløber efter denne sæson.

Der er kampstart kl. 18:30 i Spar Nord Boxen og kampen kan følges direkte i Radio SydhavsØerne og på TV 2 Sport.