Viktor Bromer svømmer sig overbevisende i VM-finalen
I sit semifinaleheat begyndte Viktor Bromer lidt langsomt, men svømmede sig derfra sikkert i finalen.
Den danske svømmer Viktor Bromer er klar til VM-finalen i 200 meter butterfly ved VM i langbanesvømning i russiske Kazan.
Dermed fulgte han flot op på formiddagens indledende heat, hvor han satte nordisk rekord.
Danskeren svømmede i den første af to semifinaler, hvor han sikrede sig en andenplads i tiden 1.54,82 minutter.
Det burde være nok til en finaleplads, men danskeren måtte først afvente tiderne i den anden semifinale.
Der var tempoet ikke højt nok til at presse Bromer væk fra finalen, og danskeren blev samlet noteret for den fjerdebedste tid.
I formiddagens indledende heat var Bromer 35 hundrededele af et sekund hurtigere end i semifinalen.
Selv er svømmeren ganske godt tilfreds, da han ikke føler, at han svømmede sig helt ud.
- Det var et meget, meget stille og roligt løb. Jeg var ikke under pres på noget tidspunkt overhovedet. Jeg behøvede ikke at give mere, end jeg gjorde, siger Viktor Bromer til TV2 Sport om semifinalen.
Danskeren begyndte semifinalen ved at vende som en af de sidste efter de første 50 meter, men han svømmede sig stille og roligt frem i feltet.
Til sidst var Bromer tilmed tæt på at slå Chad le Clos i kampen om heatsejren, men sydafrikaneren var for stærk.
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker