Vingegaard følte sig skidt kørende på åbningsenkeltstart
Jonas Vingegaard ramte ikke topniveauet, da han blev nummer 23 på enkeltstarten i Tirreno-Adriatico. (Arkivfoto) Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Jonas Vingegaard havde en af de dårlige dage på cyklen, da han lagde sløvt fra land i Tirreno-Adriatico.
Sidste års danske cykelåbenbaring Jonas Vingegaard fik ikke den ønskede start på etapeløbet Tirreno-Adriatico.
Den danske Tour de France-toer kørte en skidt enkeltstart på løbets første etape med en 27.-plads som resultat. Han var 53 sekunder dårligere end etapevinder Filippo Ganna.
En uvant skidt præstation fra Vingegaard, som i sidste sæson blandede sig blandt de ypperste i disciplinen.
- Det var meget hårdt. Jeg havde ikke en god følelse, og jeg kørte ikke min bedste enkeltstart, siger den 25-årige dansker til sit holds, Jumbo-Vismas, hjemmeside.
- Det er ikke den bedste start, men vi må se, hvordan det går i resten af ugen.
Holdets sportsdirektør Maarten Wynants kalder det også "et lille tilbageslag", men han mener heller ikke, det var så skidt i det samlede billede.
- Vi havde håbet på mere, men det var heller ikke helt skidt. Meget kan stadig ske, siger han til holdets hjemmeside.
- For ham (Jonas, red.) var målet at slutte så tæt som muligt på de andre klassementfolk. Vi håbede på mere, og det samme gjorde han.
Mens Ganna næppe bliver en faktor i klassement, så sluttede to andre klassementfolk, Remco Evenepoel og Tour-vinder Tadej Pogacar, som henholdsvis toer og treer på enkeltstarten.
Evenepoel var 42 sekunder bedre end Vingegaard, mens Pogacar var 35 sekunder bedre. Kasper Asgreen blev nummer fire på enkeltstarten.
Jonas Vingegaard blev nummer tre på begge enkeltstarterne i sidste års Tour de France.
Der resterer seks etaper af Tirreno-Adriatico, hvor især 5. og 6. etape byder på skrappe bjergudfordringer.
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub