VM bliver afholdt i Rødbyhavn

Torsdag går det løs, når verdensmesterskaberne i bænkpres for løftere over 40 skydes i gang i Rødbyhavn. 247 løftere har meldt deres ankomst til Lalandia Feriecenter, hvor konkurrencen foregår fra torsdag til lørdag.

Konkurrencen er inddelt efter både vægt og aldersgruppe. I alt er der seks løftere med fra Rødby Styrkeløft, fordelt på forskellige grupper og forskellige konkurrencetidspunkter de tre dage.

Torsdag åbner borgmester Stig Vestergaard, lolland Kommune, stævnet klokken 10, og allerede torsdag aften skal den første lokale løfter i kamp klokken 17.30.

I løbet af konkurrencerne vil de lokale løftere komme op mod konkurrenter fra så forskellige steder som Finland, Japan og USA. Derfor er det også et højdepunkt i klubbens historie at kunne afholde arrangementet.
- Det giver opmærksomhed omkring vores lille forening, og vi er stolte af at påtage os opgaven, fortæller klubbens formand Tommy Knudsen.

Seks lokale løftere har hjemmebanefordel til VM i bænkpres. Det bliver nemlig afholdt i Rødbyhavn.

Offentliggjort Sidst opdateret