VM-dommernes skærpede fokus på effektiv spilletid er tydelig

Ved den igangværende VM-slutrunde har det været mere reglen end undtagelsen, at der er blevet lagt mere tid til kampene, end fans og spillere hidtil har været vant til. Eksempelvis i kampen mellem England og Iran, hvor der blev lagt sammenlagt 27 minutter fordelt i første og anden halvleg. Foto: David Klein/Ritzau Scanpix

Den ekstra tillægstid ved VM-slutrunden er ikke en ny tilføjelse. Fifa har bare bedt dommerne om at overholde fodboldloven, mener formand for lovgruppen i DBU.

Offentliggjort Sidst opdateret

En fodboldkamp varer 90 minutter plus nogle få minutter.

Sådan har det i hvert fald længe været. Men ved den igangværende VM-slutrunde har fans verden over og spillerne på banen oplevet kampe, som har varet op til 117 minutter.

Det oplevede England og Iran, da de tørnede sammen mandag. I den kamp blev der spillet 27 minutters tillægstid fordelt på de to halvlege.

Dommerne har nemlig skærpet fokus på, at den effektive spilletid, der går tabt på grund af udskiftninger, langsomme igangsættelser og jubelscener, bliver lagt til i den anden ende.

- Det, Fifa har bedt dommerne om, er egentlig at overholde det, som står i fodboldloven, siger Jan Carlsen, der er formand for lovgruppen i Dansk Boldspil-Union.

- Fodboldlovens paragraf syv beskriver en masse ting, hvor dommeren skal lægge tid til, når tiden går tabt.

Han pointerer, at man ikke har effektiv spilletid i fodbold, ligesom man kender det sportsgrene som basketball og ishockey.

- Jeg vil tro, at man har været utilfreds med, at der er så forholdsvis lidt effektiv spilletid, siger Jan Carlsen.

- For alt andet lige er folk ikke kommet for at kigge på en målmand, som forhaler tiden ved et målspark, eller folk der ligger på banen. Folk er kommet for at se fodbold.

Jan Carlsen mener, at dommerne har løst opgaven godt og været konsistente på tværs af de første kampe ved VM. Men han kan godt forstå, at det er noget, man lige skal vænne sig til som både fan og spiller.

- Spillerne skal også vænne sig til det, for det er en massiv omvæltning. Men det er ikke en mere massiv omvæltning end alle andre indskærpelser, der har været, siger han.

Omvæltningen er dog ikke mere massiv, end at Danmarks landsholdsanfører, Simon Kjær, ikke for alvor bruger kræfter på det. Han har dog bemærket det skærpede fokus.

- Jeg tænker ikke så meget over det i løbet af kampen, men jeg synes, at det er fint, at vi får mere effektiv spilletid, siger landsholdsanføreren.

- Når man er i gang på banen, tænker man ikke over, at der er fem minutter ekstra at spille i. Man kigger bare ud og registrerer, hvor lang tid der er.

De længere kampe betyder, at spillerne skal fordele kræfterne over flere minutter, så man er nødt til at forholde sig til det fysiske aspekt.

Det mener Thomas Kjærbye, der er fysisk træner i Lyngby Boldklub. Han mener dog først og fremmest, at det er dejligt for tilskuerne, at de får valuta for pengene, og at hold, som spekulerer i at trække tempoet ud af kampe, ikke bliver belønnet for det.

- Når man forbereder spillerne på at komme på banen, er man nødt til at have for øje, at de potentielt kan komme til at spille 45 minutter, selv om de først bliver skiftet ind efter en time, siger Thomas Kjærbye

Han siger, at kampe ofte starter meget intenst, og så daler intensiteten gradvist. Men han tror, at der kan opstå et mentalt aspekt, hvor man ved, at man måske skal gemme lidt på kræfterne.

Hvis det samme fokus kommer til at gøre sig gældende i dansk fodbold, så stiller det ifølge Thomas Kjærbye større krav til klubbernes fysiske stab.

- Der er alle mulige scenarier, som vi forholder os til inden kampen. Der skal vi måske være endnu skarpere på, om ham, der kommer ind, kan holde intensiteten hele vejen til slutfløjt, siger han.

Det er ikke unormalt, at en VM-slutrunde bliver brugt som platform for nye tiltag, som dommerne skal forholde sig til.

Ved VM i Rusland i 2018 var det VAR-systemet, som alle fans og spillere skulle forholde sig til. At VM bliver brugt til sådanne ændringer, er der ifølge Jan Carlsen en god grund til.

- Man kunne også have gjort det i en U17-turnering i det ydre Europa, og det var der aldrig nogen, som havde opdaget, siger han.

- Her kommer der pludselig fokus på det. Det bliver et punkt, som jeg tror, alle lande kommer til at tage op på en eller anden måde.

Og i Danmark holder man også øje med den nye tendens.

- Jeg vil tro, at vi kommer til at tale med vores superligadommere om, at det her skal vi også prøve at praktisere. Vi prøver jo så vidt muligt at følge den internationale linje, siger Jan Carlsen.

/ritzau/

Tillægstiden i de første otte VM-kampe

* Qatar - Ecuador: VM's åbningskamp blev 102 minutter lang. Der blev lagt seks minutter til i både første og anden halvleg.

* England - Iran: Kampen blev 117 minutter lang. Der blev lagt 14 minutter til i første halvleg og 13 minutter i anden halvleg.

* Senegal - Holland: Kampen blev 103 minutter lang. Der blev lagt to minutter til i første halvleg og ti minutter i anden halvleg.

* USA - Wales: Kampen blev 104 minutter lang. Der blev lagt fire minutter til i første halvleg og 14 minutter i anden halvleg.

* Argentina - Saudi-Arabien: Kampen blev 111 minutter lang. Første halvleg blev fløjtet af efter syv minutters tillægstid og 14 minutter i anden halvleg.

* Danmark - Tunesien: Kampen blev 103 minutter lang. Første halvleg blev fløjtet af efter fem minutters tillægstid og otte minutter i anden halvleg.

* Mexico - Polen: Kampen blev 101 minutter lang. Første halvleg blev fløjtet af efter tre minutters tillægstid og otte minutter i anden halvleg.

* Frankrig - Australien: Kampen blev 105 minutter lang. Første halvleg blev fløjtet af efter syv minutters tillægstid og otte minutter i anden halvleg.

Kilde: Flashscore

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu