Voldelig badmintonspiller: Lad mit offer spille VM

Den thailandske badmintonspiller Bodin Issara har fået to års karantæne af Thailands badmintonforbund (BAT), efter han jagtede, tacklede, slog og sparkede sin tidligere doublemakker Maneepong Jongjit i finalen i herredouble ved Canada Grand Prix.

Offentliggjort Sidst opdateret

Samtidig fik Maneepong Jongjit tre måneders karantæne for at indlede balladen, men det er uretfærdigt, mener Issara, der nu tager hele skylden og beder forbundet ophæve karantænen til Maneepong Jongji, så han kan spille VM i Kina i næste uge.

- Som badmintonspiller ved jeg, hvor vigtigt VM er for Maneepong.

- Han har arbejdet hårdt for at samle ranglistepoint nok til at kvalificere sig, nu mister han muligheden for at være med på grund af mine handlinger, skriver Issara på sin Facebook-profil ifølge nyhedsbureauet Reuters.

- Jeg beder BAT om at mindske straffen, så han kan repræsentere Thailand ved VM. Han fortjener chancen.

De to kamphaner dannede par ved OL sidste år, herefter splittede de op, og finalen i Canada var første gang, de stod som modstandere efter legene i London.

Issara tager skylden for balladen og siger, at det også var ham, der åbnede med at provokere sin tidligere makker.

- Jeg mistede selvkontrollen, hvilket aldrig er sket før. Jeg var ham, der startede ordkrigen over nettet. Jeg talte uforskammet.

- Jeg skulle havde ageret anderledes i situationen. Jeg er ked af, at mine handlinger også har bragt ham i en pine, lyder det fra Issara.

Thailands badmintonforbunds præsident Charoen Wattanasin er dog næppe nem at formilde. Om episoden har han sagt følgende til Reuters:

- Alt, hvad vi har arbejdet for i 60 år, kollapsede på grund af én person. I mine seks årtier i sporten har jeg aldrig set en mere voldelig sag end denne.

Bodin Issara og Maneepong Jongjit kan muligvis se frem til yderligere sanktioner fra det internationale badmintonforbund (BWF), som i øjeblikket undersøger affæren.

/ritzau/