Selv om der endnu resterer 22 runder i Premier League, melder Arsenals manager, Arsène Wenger, sit hold ud af kampen om mesterskabet.
Det sker efter søndagens 0-1-nederlag til Manchester City, som på førstepladsen nu er 12 point foran Arsenal, der ligger nummer fem.
- Desværre var det en kamp, vi ikke havde råd til at tabe, for det gør, at vi nu er for langt efter City, siger Arsène Wenger til Arsenals hjemmeside.
- Hvis vi havde vundet kampen, ville vi kun være seks point efter, og med spillere som Jack Wilshere og Abou Diaby, der kommer tilbage efter skader, vil vi have en bedre trup til anden halvdel af sæsonen, siger han.
- Lige nu er vi for langt bagefter.
Manchester City vandt søndagens kamp på et mål af David Silva, men Arsenal kunne med lidt mere held i kampens slutning have sikret sig point på forsvareren Thomas Vermaelens to gode forsøg.
Arsenal fik desuden annulleret et Robin van Persie-mål for offside.
- Det var en kamp, der kunne have gået begge veje. Det var meget intenst med to hold, der gik efter sejren, og jeg føler også, at vi var lidt uheldige, siger Arsène Wenger.
Arsenal møder i midtugerunden Aston Villa på udebane.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde