Stoltheden er enorm hos Arsenal-manager Arsène Wenger efter sit holds flotte comeback i 2-1-sejren over FC Barcelona i Champions Leagues 1/8-finaler.
- Jeg må rose mit holds mentale styrke. At være bagud 0-1 til selveste Barcelona og så alligevel vinde er flot. Fysisk blev vi ved med at presse på, mens Barcelona-spillerne gik lidt ned på den front, siger Wenger.
Opgøret i London så længe ud til at have David Villa som matchvinder for Barcelona, inden Robin van Persie og Andrei Arshavin i det sidste kvarter af opgøret fik scoret de vigtige mål for hjemmeholdet.
- Det var en exceptionel kamp mellem to fremragende mandskaber og en af de mest spændende kampe, jeg længe har set, lyder det fra manageren.
Danske Nicklas Bendtner blev sendt på banen for værterne umiddelbart før Robin van Persies 1-1-mål.
Returkampen i Barcelona spilles den 8. marts.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned