Verdens i øjeblikket bedste golfspiller, briten Lee Westwood, er klar til at sætte alt ind på at indfri drømmen om at vinde en major-turnering.
- Det er et mål for alle golfspillere at blive nummer et på verdensranglisten, og det har jeg opnået.
- Men jeg har endnu ikke vundet en major. Så det har jeg tilrettelagt min træning og forberedelse efter. Det er den næste store ting - forhåbentlig, siger Lee Westwood ifølge Reuters.
Den 38-årige brite er inde i en god stime for tiden. På bare to uger i Asien har han vundet to titler, og han er blevet 3,3 millioner kroner rigere.
Søndag var Lee Westwood tvunget til at slutte i top-fem ved mastersturneringen Ballentine's Championship i Korea. Det pres havde han ingen problemer med at leve op til.
Han spillede sidste runde i fem under par og vandt turneringen.
- Når du er nummer et i verden, er det altid rart at komme og spille som nummer et. Det synes jeg også, at jeg gjorde, siger Westwood.
Mange af de andre spillere havde problemer med den kuperede bane, men det voldte tilsyneladende ingen problemer for verdensetteren.
- Min fitness har jeg ikke problemer med, for jeg arbejder flittigt i træningslokalet nu, hvor jeg har fri fra turneringer. Så jeg har stærke ben, og bakkerne er ikke noget problem, siger Westwood.
Britens næste chance for at vinde en major bliver ved US Open i midten af juni.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker