Wieghorst: AaB og OB minder om hinanden
Morten Wieghorst har åbnet AaB-karrieren med tre sejre i tre kampe. To i Superligaen og en i DBU Pokalen. Foto: Polfoto/René Schütze
Polfoto/René Schütze
Morten Wieghorst ser ligheder mellem AaB og mandagens modstander, OB, selv om fynboernes resultater udebliver.
Mandagens superligakamp mellem OB og AaB i Odense bliver et opgør mellem to hold, der spillemæssigt minder meget om hinanden, selv om holdene er placeret vidt forskelligt i tabellen.
Det siger AaB's cheftræner, Morten Wieghorst, til sin klubs hjemmeside forud for mandagens kamp.
- Rent spillemæssigt minder OB og AaB en del om hinanden, da begge mandskaber gerne vil i boldbesiddelse.
- Vi er forberedte og fokuserede på, at vi står over for en modstander, der med sin offensiv vil kunne udfordre os mere, end vi hidtil er blevet i dette forår, siger Wieghorst.
Med tre kampe tilbage af grundspillet ligger AaB på den sjetteplads, som giver adgang til mesterskabsslutspillet.
OB ligger nummer 13, og taber fynboerne, dumper holdet ned på sidstepladsen under Viborg på en dårlige målscore.
Det er dog ikke et udtryk for OB's styrke eller mangel på samme, mener Wieghorst.
- Man siger godt nok, at tabellen aldrig lyver, men det er åbenlyst, at OB's hold er langt bedre end sin nuværende placering, hvilket fire ubesejrede kampe i træk også antyder.
- Jeg er ikke i tvivl om, at de kommer til at slutte noget højere oppe i stillingen, end hvor de er placeret lige nu, siger Wieghorst.
Den tidligere midtbanekriger har fået en god start som cheftræner i AaB. Han har vundet begge klubbens superligakampe og opnået avancement i pokalturneringen.
Sejrene må dog ikke bliver en sovepude, advarer han.
- Vi er bevidste om, at vi har fået en god begyndelse på foråret, men ros og tidligere resultater kan vi ikke bruge til noget som helst, inden en ny svær opgave i Superligaen, siger han.
Mandagens kamp i Odense begynder klokken 19.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde