Wieghorst: Laudrup-tilbud forhindrede DBU-forlængelse
Morten Wieghorst var fortsat som landstræner for det danske U/21-landshold i fodbold, hvis ikke han havde fået et tilbud om at blive assistenttræner for Michael Laudrup i Premier League-klubben Swansea.
Det fortæller træneren, der er blevet fritstillet af Dansk Boldspil-Union (DBU), selvom hans kontrakt løb frem til sommer.
- Jeg var også klar til at forlænge aftalen med DBU, hvis ikke jeg havde fået tilbuddet fra Michael og Swansea, som både er attraktivt, og som kommer på et rigtigt tidspunkt i min trænerkarriere, siger Morten Wieghorst til DBU's hjemmeside.
- Og derfor er jeg også meget glad for, at aftaleforløbet mellem DBU og Swansea har været så positivt, siger han.
DBU har i aftalen betinget sig, at Morten Wieghorst står til rådighed for U/21-landsholdet omkring nogle kampe i foråret.
Derudover har fodboldunionen sikret sig, at den kan hente Morten Wieghorst tilbage i en stilling omkring det danske A-landshold, hvis det bliver aktuelt inden Wieghorsts kontraktudløb hos Swansea i sommeren 2014.
Det glæder Morten Wieghorst, at han er efterspurgt i DBU.
- Jeg har været rigtig tilfreds med mit arbejde hos DBU det seneste halvandet år. Det har været udfordrende at arbejde med de mange, store talenter i dansk fodbold, ligesom samarbejdet med mine kolleger i landstrænergruppen og ude i klubberne har været inspirerende, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde