Wilbek advarer mod hviderussisk stjerne

Vejen til EM i 2012 for det danske herrelandshold i håndbold er ikke uden forhindringer. En af dem er Barcelona-stjernen Siarhei Rutenka, som Danmark møder i onsdagens EM-kvalifikationsopgør mod Hviderusland i Aalborg.

Ham skal vi forsøge at stække, fortæller landstræner Ulrik Wilbek, som generelt advarer mod at undervurdere hviderusserne.

- Hviderusland er efter min mening, som det ser ud lige nu, den stærkeste udfordrer til os i puljen. De har blandt andet Siarhei Rutenka, som er en fantastisk spiller for Barcelona, og som har en fantastisk fysik.

- Det er sådan noget, vi godt kan komme til at kæmpe lidt med, når vi har ikke så erfarent et forsvar, siger Ulrik Wilbek.

Til træning mandag og tirsdag har danskerne øvet sig i et skævt 5-1-forsvar, der med en fremskudt mand skal genere Rutenka, som Wilbek betragter som en af verdens bedste håndboldspillere.

- Vi har mange fine forsvarsspillere, men vi er ikke så rutinerede, og Rutenka er en type, som virkelig kan gå ind og lægge tryk på vores forsvar, så vi får udvisninger og den slags, forklarer landstræneren.

Wilbek mener, at hviderusserne har et rigtigt stærkt og spændende hold, som kan overraske.

- Man skal passe på med at sige, at det bare er en walkover. Det bliver en stor udfordring at møde Hviderusland, og derfor håber vi også at få en massiv opbakning her i Aalborg. Det bliver et brag af en kamp, forudser Wilbek.

Danmark skal spille seks kampe i kvalifikationen frem mod EM i Serbien, og søndag venter Schweiz på udebane.

- Vi går efter at vinde de første to kampe, for hvis vi kan vinde hjemme på onsdag og også slå Schweiz ude, så er vi et rigtig godt stykke på vej til en kvalifikation, fastslår Wilbek.

/ritzau/

Landstræner Ulrik Wilbek advarer mod at undervurdere Hviderusland og peger især på den hviderussiske stjerne Siarhei Rutenka, som en der kan volde problemer.

Offentliggjort Sidst opdateret