Danskerne skal møde Spanien, Kroatien, Ungarn, Serbien og Sydkorea, men puljens sværhedsgrad kommer ikke bag på landstræner Ulrik Wilbek, som havde regnet med, at Storbritannien ville vælge den anden gruppe, og dermed overlade Serbien til Danmark.
Danmark var nemlig i seedningslag med Argentina, der er en noget mere spiselig modstander for briterne, end danskerne ville have været.
- Vi vidste jo godt, at vi aldrig ville kunne få en let lodtrækning fra femte seedningslag, og vi vidste også godt, at muligheden for, at Storbritannien ville vælge vore pulje var meget lille.
- Så vores OL-lodtrækning var vel et eller andet sted som forventet, siger Ulrik Wilbek til DHF's hjemmeside.
I stedet ser han en fordel i, at der formentlig venter lettere modstand i kvartfinalen, hvis Danmark magter at spille sig helt til tops i sin gruppe.
- Der venter helt sikkert en super-kvartfinale for det hold, der bliver nummer et i vores gruppe. Så det går vi naturligvis efter, siger Wilbek.
Han forventer, at enten Argentina eller Tunesien bliver kvartfinalemodstander til det hold, der vinder Danmarks pulje.
Storbritannien, Frankrig, Island og Sverige udgør sammen med argentinerne og tuneserne den anden pulje.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker