En del tyder på, at Koldings stregspiller René Toft Hansen får en billet til herrernes EM-håndboldslutrunde i Østrig til januar.
I hvert fald er han med i den trup på 18-spillere, som landstræner Ulrik Wilbek har udtaget til Super Cup-turneringen i Tyskland senere på måneden.
Derimod må mere etablerede stregspillere som Jesper Nøddesbo og Torsten Laen blive hjemme.
- Jeg vil se, om René forsvarsmæssigt fungerer sammen med Lars Jørgensen og Michael V. Knudsen. Jeg skal prøve ham af, så jeg kan se, om det skal være ham eller en af de to andre, der skal med til EM, siger Ulrik Wilbek.
For et år siden kæmpede Jesper Nøddesbo og Torsten Laen - med sidstnævnte som vinder - om pladsen som gardering for Michael V. Knudsen på stregen. Denne gang risikerer de begge at ende med sorteper.
- Super Cup er sidste chance for at eksperimentere, men så stort et eksperiment oplever jeg det ikke som. René er den, der sammen med Lars Jørgensen er bedst forsvarsmæssigt p.t. Det er ikke sikkert, at han kommer med til EM, men indtil videre har han i denne sæson overbevist både i landsholdssammenhæng og på klubniveau, siger Ulrik Wilbek.
Ved Super Cup skal Danmark møde Sverige, Norge og Tyskland.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker