Wilbeks forsvar mangler 20 procent

På søndag er det alvor for herrelandsholdet i håndbold. Da spilles den første af to opgør mod Schweiz, som afgør, om Danmark skal med til VM i Sverige næste år.

Og selv om der kun er få dage til, er der stadig en del, der skal justeres, inden landstræner Ulrik Wilbek er tilfreds.

- Vores kontra- og angrebsfase ser begge gode ud. Det er i forsvaret, vi har problemer, men det er egentlig meget forventeligt. Der er nogle spillere, der skal vænne sig til nye roller, og samtidig skal kommunikationen på plads. Vi mangler vel 20 procent eller sådan noget, og det er det, vi arbejder med lige nu, siger Ulrik Wilbek.

Forsvarsproblemerne skyldes, at Lars Jørgensen og Michael V. Knudsen ikke er til rådighed. Dermed mangler to tredjedele af de spillere, der tidligere var med til at udgøre midteraksen. Kun Kasper Nielsen er tilbage, men han er ikke så bekymret for, hvordan det skal gå mod Schweiz.

- Vi har meget at arbejde med, selv om vi er nået langt. Derfor vil der nok også være ting, der kikser på søndag, men vi må ikke blive bange for at tage chancer undervejs. Og hvis ikke tingene lykkes helt, som de skal, så må vi bare fighte os ud af det, siger Kasper Nielsen.

Det første af de to opgør skal foregå på hjemmebane i Brøndby Hallen, og de 4300 pladser er så godt som udsolgt. Returkampen spilles på næste søndag i St. Gallen.

/ritzau/

Landstræner Ulrik Wilbek arbejder hårdt på at få lappet de sidste forsvarshuller inden håndboldherrernes VM-kvalifikationskamp mod Schweiz på søndag.

Offentliggjort Sidst opdateret