Wilbeks rustne EM-helte får klø i testkamp

Den første kamp, der blev spillet fredag i Jyske Bank Boxen foran 8700 tilskuere, endte 25-25.

Dansk Håndbold Forbund og landstræner Ulrik Wilbek havde arrangeret de to venskabskampe for at se spillere an i forhold til sommerens OL i London, hvor kun 14 spillere kommer med i den endelige trup.

Man skulle tro, at spillerne ville være ivrige efter at vise sig frem og erobre en plads på OL-holdet, men det var umuligt at få øje på verdensklasseniveauet fra EM-slutrunden for mindre end tre måneder siden, da Danmark vandt guld.

Enkelte danske spillere gjorde i perioder en fin figur, blandt dem Søren Rasmussen, som afløste en middelmådig Niklas Landin i målet midt i første halvleg.

Den danske Flensborg-målmand snuppede straks et par friske tyske afslutninger og bragte håb tilbage i EM-heltene, men da Wilbeks forsvar var langt under niveau hjalp det beskedent.

Tyskland gik til pause med en føring på 16-12.

I anden halvleg fortsatte tyskerne i samme gear, og panderynkerne voksede frem hos Ulrik Wilbek.

De danske håndboldherrer er tilsyneladende alt for afhængige af Mikkel Hansen, som var med til at vende et truende nederlag i fredagens testkamp til et uafgjort resultat.

Heller ikke Hansens naturlige afløser Nikolaj Markussen var med, da han er skadet i øjeblikket.

/ritzau/

De danske håndboldherrer og EM-helte har det foruroligende svært, når de spiller uden Mikkel Hansen, hvilket desværre var tilfældet, da Danmark lørdag tabte 26-33 i Flensborg i den anden af to testkampe mod Tyskland.

Offentliggjort Sidst opdateret