Williams tæt på semi efter sejr over Li Na
Foto: Str /Scanpix
Str /Scanpix
Trods store vanskeligheder med førsteserven lykkedes det Serena Williams at snuppe sin anden sejr ved sæsonfinalen WTA Championships i Istanbul onsdag, da hun besejrede kineseren Li Na i to sæt 7-6, 6-3 i gruppespillet.
- Det gode er, at jeg kan spille bedre, end jeg gjorde i dag. Det er et plus, siger Serena Williams efter sejren til Eurosport.
Amerikaneren vandt tirsdag over tyske Angelique Kerber. Og dermed er hun tæt på semifinalen efter to sejre. Der er fire spillere i hver af de to grupper, hvor alle møder alle en gang.
Serena Williams var dog ikke så overbevisende, som hun kan være. Hun havde problemer med sin førsteserv, hvor hun havde en succesrate på blot 48 procent. Til sammenligning havde kineseren 60 procent. Kampen varede en time og 50 minutter.
I samme gruppe sejrede verdensetteren Victoria Azarenka senere onsdag aften i sin første kamp i Istanbul. Hviderusseren reddede to matchbolde i andet sæt og vandt til sidst med 6-7, 7-6, 6-4 over Kerber.
Dermed kan Kerber ikke længere gå videre til semifinalen af egen kraft.
Det er de otte bedste spillere i verden, som er med i sæsonfinalen.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde