Wimbledon-finalist er færdig i US Open

Årets sidste grand slam-turnering er formentlig ikke en af dem, tennisspilleren Sabine Lisicki vil huske særlig længe.

Offentliggjort Sidst opdateret

Den 16.-seedede tysker, der i sommer nåede helt frem til finalen i Wimbledon, måtte fredag give fortabt allerede i tredje runde af US Open i New York, da hun tabte i to sæt til Ekaterina Makarova.

Den venstrehåndede russer, der er rangeret som nummer 25 i verden, havde fuld kontrol på kampen mod Lisicki, der fortsat mangler et rigtigt gennembrud i US Open.

For mens det er blevet til flere store resultater i Wimbledon, kniber det mere på det hårde underlag i New York, hvor den 23-årige tyskers bedste resultat fortsat er kvalifikationen til fjerde runde i 2011.

6-4, 7-5 lød Makarovas sejrscifre, men russeren får det formentlig noget sværere i fjerde runde, når hun skal op imod 3.-seedede Agnieszka Radwanska fra Polen.

Hun besejrede i sin tredjerundekamp en anden russer Anastasia Pavlyuchenkova i to sæt med cifrene 6-4 og 7-6..

/ritzau/