Wimbledon-mester får klø i Eastbourne
Den tjekkiske tennisspiller Petra Kvitova fik langt fra den ønskede optakt til de kommende ugers titelforsvar i Wimbledon.
Tjekken måtte forlade opvarmningsturneringen i Eastbourne allerede efter første runde, hvor hun tabte i to sæt til russiske Ekaterina Makarova, der blot er nummer 48 i verden.
7-5, 6-4 lød sejren til Makarova, og finaleseedede Kvitova må hjem og arbejde hårdt i forsøget på at blive helt klar til titelforsvaret i Wimbledon, der begynder i den kommende uge.
Kvitova spillede fint i Paris i den seneste grand slam-turnering - French Open, hvor hun nåede semifinalen. Her tabte hun til Maria Sharapova, der senere vandt turneringen.
Samme Sharapova var kvinden, Petra Kvitova sidste år besejrede i Wimbledon-finalen.
Eastbourne-turneringen har også deltagelse af danske Caroline Wozniacki, der efter Kvitovas nederlag gik på banen for at varme op til sin kamp i første runde, modstanderen her er amerikanske Christina McHale.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker