Wozniacki besejrer fræk amerikaner

Uden alt for meget besvær er Caroline Wozniacki videre til anden runde af WTA-turneringen i Farum, hvor verdensetteren er forsvarende mester.

Tirsdag aften besejrede hun i en ikke helt fyldt Farum Arena amerikanske Irina Falconi med 6-2, 6-3. Alt andet end en dansk sejr havde også været en fiasko.

21-årige Falconi, som blandt andet udmærkede sig med et hav af frække stopbolde, er blot nummer 109 i verden, og Wozniacki vandt også spillernes hidtil eneste duel før mødet i Farum.

Den sejr fandt sted tidligere i år, hvor Wozniacki på grus-underlaget i Charleston i USA sejrede med to gange 6-1.

Falconi er lille af statur - hun måler kun 1,63 meter i højden - men amerikaneren viste stort fighterhjerte til trods for en skidt åbning, hvor Wozniacki bragte sig foran 2-0.

Med en række slag tæt på linjerne kom Falconi op på 2-2, og efter at Wozniacki servede sig til en 3-2-føring, kom danskerens far og træner, Piotr Wozniacki, ind på banen for at give verdensetteren gode råd.

De gode råd hjalp, og Wozniacki brød efterfølgende amerikanerens serv to gange og holdt sin egen indimellem, så sættet til publikums glæde blev sikret.

Men Falconi var ikke helt slået ud. I anden sæt bragte hun sig foran 2-0, og det huede ikke Wozniacki, at amerikaneren ofte leverede gode stopbolde og efterfølgende vinderslag, hvis danskeren stod fremme ved nettet.

Wozniacki kom dog som ventet tilbage, og fra stillingen 3-3 vandt danskeren tre partier i træk og dermed kampen.

Næste modstander bliver enten tyske Angelique Kerber, verdens nummer 76, eller den tjekkiske kvalifikationsspiller Karolina Pliskova, der er rangeret som nummer 225 i verden.

/ritzau/

Caroline Wozniacki er sikkert videre til anden runde af WTA-turneringen i Farum efter sejr over Irina Falconi.

Offentliggjort Sidst opdateret