Wozniacki direkte til træning efter sejr

I andet sæt af sejren over georgieren Anna Tatishvili ved Australian Open måtte Caroline Wozniacki indkalde lægen for at ordne foden. Men problemet er lille, forsikrer verdensetteren.

- Det er bare en lille vabel. Det var meget rart lige at få den tapet ind. Det var rimelig varmt inde på banen, strømperne bliver våde og begynder at glide inde i skoen, siger Wozniacki til ekstrabladet.dk.

Efter sejren i anden runde på 6-1, 7-6 røg Wozniacki også direkte videre til træningsbanen for at slå flere bolde, selvom hun først fredag møder den 31.-seedede rumæner Monica Niculescu.

Om onsdagens sejr siger Wozniacki:

- Jeg startede meget godt ud, var aggressiv og fik hende ud at løbe. Jeg styrede stort set begivenhederne.

- I andet sæt fik jeg nogle chancer i starten, men tog dem ikke. Så blev hun mere aggressiv og gik efter sine slag og lavede nogle vindere, mens jeg rykkede lidt tilbage fra baglinjen og lod hende styre for meget.

- Hun havde en sætbold, men jeg blev bare ved med at kæmpe, og til sidst vandt jeg kampen.

I andet sæts tiebreak kom Wozniacki foran 5-2, hvilket viste sig at være afgørende. Wozniacki sejrede i tiebreaken med 7-4.

- Det er vigtigt at komme godt fra start, for en tiebreak kan gå både til højre og venstre. Det var vigtigt at få de første point, så hun måske mistede modet lidt, fortæller danskeren.

/ritzau/

Caroline Wozniacki er straks tilbage på træningsbanen efter avancement til tredje runde af Australian Open.

Offentliggjort Sidst opdateret