Wozniacki er ikke længere medaljefavorit
Da Team Danmark og Danmarks Idræts-Forbund onsdag eftermiddag præsenterede sin officielle målsætning på otte medaljer ved OL i London, blev Caroline Wozniacki nævnt som en af de atleter, der havde størst medaljepotentiale.
Et par timer senere blev danskeren slået ud af Wimbledon-turneringens første runde på det selvsamme græs, som OL-turneringen skal spilles på.
Og dagen derpå har Team Danmark-direktør Michael Andersen ifølge sporten.dk så ændret mening i forhold til Wozniackis medaljechancer.
- Hvis vi havde kendt resultatet af Carolines kamp på det tidspunkt, så havde vi selvfølgelig ikke nævnt tennis som en af de sportsgrene, hvor vi ser de største muligheder for at skaffe danske medaljer.
- Vi må erkende, at tennis ikke længere hører til i den øverste kategori, siger Andersen til sporten.dk.
Han afviser dog, at målsætningen på de otte medaljer skal ændres af den grund.
Med nedgraderingen af tennis er der syv sportsgrene tilbage, hvor Team Danmark har særlig tro på danske medaljer.
Det drejer sig om badminton, cykling, håndbold, kajak, roning, sejlsport og svømning.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde