Caroline Wozniacki gav ikke sig selv megen tid til at fejre sejren ved Indian Wells. Den danske verdensetter skulle nemlig hurtigt videre til sponsoropgaver i Los Angeles.
Senere på ugen skal hun så i ilden igen ved Sony Ericsson Open i Miami, og herefter venter en turnering i Charleston, selv om Wozniacki egentlig oprindelig skulle have været tilbage til Europa.
- Hun spiller hele tiden og har også brug for en pause nu og da. Men hun kan ikke rigtigt komme til at slappe af. Det er jeg lidt utilfreds med, siger hendes far og træner, Piotr Wozniacki, til Ekstra Bladet.
Selv giver Caroline Wozniacki dog ikke udtryk for, at hun er presset af det stramme program.
- Jeg føler, at jeg har et godt program. Og jeg glæder mig til at give den endnu mere gas, siger hun til avisen.
En lille trøst er det, at Wozniacki som førsteseedet ikke skal i aktion i Miami før torsdag eller fredag, selv om turneringen egentlig begynder tirsdag.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde