Verdens længste tennniskamp mellem John Isner og Nicholas Mahut ved Wimbledon har også imponeret Caroline Wozniacki.
Den 19-årige dansker regner dog ikke med, at hun nogensinde kommer ud i en kamp, der ender 70-68 i afgørende sæt og varer 11 timer og fem minutter.
- Det vil aldrig nogensinde ske, tror jeg, siger Caroline Wozniacki.
Selv om danskeren selv har været i aktion ved Wimbledon, så har hun fulgt godt med i kampen, som strakte sig over flere timer både tirsdag og onsdag, inden den blev færdigspillet torsdag. Blandt andet har Wozniacki og doublemakkeren, indiske Sania Mirza, fået en del sjov ud af kampen.
- I onsdags tændte jeg tv'et i omklædningsrummet, inden jeg skulle spille double. På det tidspunkt stod der 21-20. Da jeg skulle i kamp, tror jeg, at en af dem førte 48-47, fortæller Wozniacki.
- Jeg jokede med, at de sikkert ikke ville være færdige, når vores doublekamp var forbi. Det var de ikke. Det er jo skørt, at den endte 70-68 i femte sæt, mener danskeren.
Hun glæder sig over al den omtale, som maratonkampen har givet tennissporten, selv om hun har medlidenhed med taberen.
- Jeg er ked af det på Mahuts vegne, men det er godt for Isner. Det meste i den kamp går i historiebøgerne. Flest esser og længste kamp. Alt. Det er skørt, siger hun.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde