Wozniacki om sejr: Jeg skulle virkelig være fokuseret
Tennisspilleren Caroline Wozniacki holdt kursen mod sin første finale ved en WTA-turnering i år, da hun torsdag vandt 6-7, 6-4, 6-2 over italieneren Camila Giorgi i Eastbourne.
Danskeren, der er nummer 16 på verdensranglisten, er dermed fremme i semifinalerne ved sin første turnering på græs i år.
- Jeg skulle virkelig være fokuseret på banen. Det føltes godt, jeg er virkelig tilfreds, siger Caroline Wozniacki ifølge nyhedsbureauet dpa.
- Hun (Camila Giorgi) ramte bolden meget hårdt og fladt, og hun servede godt. Det var en god sejr for mig, det var en god test for mig, siger danskeren.
Med pladsen i semifinalerne er Caroline Wozniacki foreløbig nået lige så langt, som hun gjorde sidste år i Eastbourne. Danskeren vandt turneringen for fem år siden.
Caroline Wozniacki skal i semifinalen møde Angelique Kerber.
Tyskeren fører 4-3 i indbyrdes opgør, men det bliver det første møde på græs mellem de to spillere.
Turneringen i Eastbourne er sidste opvarmning før grand slam-turneringen Wimbledon, der begynder i næste uge i London.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned