Wozniacki-rival tæt på fiasko i Australien

Mens Caroline Wozniacki endnu mangler at tabe et sæt ved grand slam-turneringen Australian Open, så var danskerens største rival på verdensranglisten - den tjekkiske verdenstoer Petra Kvitova - i store vanskeligheder torsdag i anden runde.

Her mødte Wimbledon-mesteren den useedede spanier Carla Suárez Navarro, og Kvitova vandt først efter tre sæt med cifrene 6-2, 2-6, 6-4.

- Det er en god kamp at have haft. Det er godt, at jeg klarede det og spillede mig videre. Mentalt var det meget svært, og jeg måtte kæmpe, så det er godt for de kommende kampe. Jeg ved, jeg kan kæmpe og vinde trods dårligt spil, siger Kvitova.

Efter at have vundet første sæt sikkert, begyndte fejlene at dukke op for Kvitova, som tydeligvis blev mere og mere frustreret over at misse selv de nemmeste slag.

Faktisk var Kvitova, der leverede hele 48 uprovokerede fejl undervejs, bagud 0-2 i tredje og sidste sæt, inden hun fik taget sig sammen.

- Det er en del af mit spil at lave vinderslag. Det er en del af mit spil at lave fejl. Jeg ved, at jeg altid vil lave fejl. Det kan ikke undgås, men denne gang var det for mange fejl, indrømmer Kvitova.

Da tjekken blev brudt og kom bagud 0-2 i tredje sæt, fik hun med det samme brudt tilbage igen. Kvitova tog efterfølgende også de næste tre partier og kom foran 4-2, inden hun kunne serve kampen hjem ved stillingen 5-4.

Alt dette kunne Wozniacki nyde på sin fridag.

Den danske verdensetter skal næste gang i aktion natten til fredag mod den 31.-seedede rumæner Monica Niculescu i tredje runde.

Wozniacki er programsat til at spille kamp to i dagprogrammet på Hisense Arena - den næststørste bane på Melbourne-anlægget.

Det første opgør på den bane begynder klokken 01.

/ritzau/

Verdenstoeren Petra Kvitova var på vej ud af Australian Open, men kæmpede sig videre til tredje runde.

Offentliggjort Sidst opdateret