Wozniacki tæver rumæner i tredje runde

Den danske tennisspiller Caroline Wozniacki er sikkert videre til fjerde runde i Australian Open efter en sejr over rumæneren Monica Niculescu på 6-2, 6-2.

Wozniacki var fuldstændig suveræn i kampen mod Niculescu, der var seedet som nummer 31 i grand slam-turneringen i Melbourne.

I fjerde runde må der forventes langt stærkere modstand for Wozniacki, der sandsynligvis skal møde Jelena Jankovic i grand slam-turneringen i Melbourne.

Kampen mod den 24-årige Niculescu blev aldrig rigtig spændende. Wozniacki indledte kampen med at vinde sit serveparti, og hun brød derefter Niculescus serv. Efter 36 minutters spil var første sæt hjemme for danskeren.

Andet sæt forløb efter samme skabelon. Wozniacki brød flere gange Niculescus serv, og vandt uden problemer 6-2 efter lidt over en halv times spil. Generelt spillede danskeren sikkert, varieret og med meget få fejl.

Op til turneringen havde Wozniacki problemer med betændelse i håndleddet, men det problem lader til at være overstået. Wozniacki brugte i hvert fald sit dobbelte baghåndslag kampen igennem.

Det var tredje gang, de to mødtes, og rumæneren har endnu til gode at vinde et sæt over danskeren.

På forhånd var Niculescu beskrevet som en spiller, der med sin helt egen stil muligvis kunne ødelægge Wozniackis drøm om at vinde sin første grand slam-turnering.

- Hun spiller ikke efter den samme skabelon som de andre spillere. Hun er i stand til at improvisere mere end mange andre og er både lumsk og begavet, lød det fra tenniseksperten Michael Mortensen.

/ritzau/

Den danske verdensetter vandt uden problemer over rumænske Monica Niculescu.

Offentliggjort Sidst opdateret