Caroline Wozniackis spanske træner, Ricardo Sanchez, er en lettet mand, efter at danskeren med lidt besvær onsdag spillede sig videre til tredje runde af Australian Open.
Det skete med sejr på 6-1, 7-6 over upåagtede Anna Tatishvili fra Georgien.
- I tennis handler det tit om at vinde, selv om det ikke er kønt. Det er det, du vinder titler på. Nogle gange må du lide og prøve at finde en måde at vinde kampen på, siger han til ekstrabladet.dk.
Topseedede Wozniacki havde ingen problemer i første sæt, men var bagud 1-4 og 3-5 i andet sæt, hvor hun endda måtte redde en sætbold, inden sejren blev sikret.
- I en grand slam-turnering er der ingen lette kampe. Alle favoritter er nervøse og stressede, mens andre intet har at tabe. Tatishvili lukkede flere gange øjnene og slog igennem, og i en periode lykkedes det.
- Men da hun begyndte at tænke til sidst, begyndte hun også at fejle, mens Caroline var cool, da kampen skulle afgøres, siger Sanchez.
Wozniacki møder i tredje runde den 31.-seedede rumæner Monica Niculescu, som i to indbyrdes opgør endnu mangler at vinde et sæt over danskeren.
Wozniackis bedste resultat ved Australian Open er sidste års semifinaleplads. Danskeren missede endda en matchbold i semifinalen mod Li Na.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde