Wozniacki vinder comebackkamp i Montreal
Caroline Wozniacki vandt i to sæt over Kimberly Birrell. Foto: Minas Panagiotakis/Ritzau Scanpix
Det var en Caroline Wozniacki-classic, da danskeren tirsdag fik comeback i Montreal med sejr over australier.
Caroline Wozniacki er tilbage på den internationale tennisscene, og det endda med en sejr.
I sit comeback - tre og et halvt år efter sit karrierestop - slog hun australske Kimberly Birrell, der er nummer 115 i verden.
Danskeren, der først i næste uge genindtræder på verdensranglisten, vandt med cifrene 6-2, 6-2 ved WTA 1000-turneringen i Montreal.
Allerede under opvarmningen og præsentationen havde Wozniacki det store smil på, og hun virkede komfortabel i sit comeback, hvor hun viste mange af de dyder, der i sin tid gjorde hende til verdensetter.
Første parti varede seks minutter og viste allerede mange af de sider, der tidligere kendetegnede Wozniacki.
Man så hende slide hårdt, når hun var tvunget i defensiven på baglinjen, man så hende vinde point med baghånden og ditto med slagflugtningen.
Desværre også to dobbeltfejl, der førte til australsk brud til 1-0. Men det skulle vise sig ikke at være et dårligt varsel.
Wozniacki spillede sig mere og mere varm i sit comeback og overtog styringen i kampen.
Den 33-årige dansker brød med det samme tilbage og brød igen til 3-1, blandt andet efter en fremragende baghåndsvinder på linjen.
Det gav Wozniacki ro på spillet, og hun tvang sin modstandere til at begå flere og flere fejl.
Efter knap tre kvarters tennis sikrede danskeren sig sættet med et rent servegennembrud til 6-2.
Australieren kom bedre med i starten af andet sæt, men Wozniacki fik overtaget med bruddet til 4-2 efter en maratonduel, hvor danskeren tog et par ballonbolde i brug.
Kort efter viste danskeren eminent teknik med en halvflugtning, og så fornemmede man, hvor det bar hen.
Wozniacki sled simpelthen sin modstander op i duellerne og sikrede sig sejren med et passérslag.
I anden runde skal danskeren møde Wimbledon-mesteren, Marketa Vondrousova, som tirsdag aften slog egypteren Mayar Sherif 6-4, 6-2.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde