Würtz vender hjem til AaB

Fodboldspilleren Rasmus Würtz forlader FC København og skifter med øjeblikkelig virkning tilbage til AaB, som han tidligere har været anfører for.

Midtbanespilleren Rasmus Würtz skifter med øjeblikkelig virkning fra FC København til AaB. Her har han underskrevet en kontrakt på fire år, og dermed vender Würtz tilbage til den klub, han forlod for to år siden.
- Jeg glæder mig helt vildt til at komme tilbage. Min situation i FC København var ikke holdbar for mig i længden, og jeg er ovenud tilfreds med, at klubberne kunne blive enige om denne løsning, der er perfekt for mig, siger Würtz til AaB's hjemmeside.
Würtz, som tidligere har været anfører i AaB, spillede for nordjyderne fra 2002 til 2007, og klubbens sportsdirektør, Lynge Jakobsen, glæder sig til at se midtbanespilleren tilbage i Aalborg.
- Jeg er utrolig glad for, at vi har fået Rasmus Würtz tilbage til AaB. Han er en kvalitetsspiller, som vi kender indgående, og for både os og for Rasmus er det naturligvis en fordel, at han har spillet så mange kampe for AaB, som han har, da det betyder, han kan gå direkte ind på holdet, forklarer Lynge Jakobsen.
Tiden i FCK var ingen succes for Würtz, der var tiltænkt en rolle som Tobias Linderoths afløser. Det blev Würtz aldrig, og efter en længere skadesperiode var han blot reserve. Derfor var han også lejet ud til Vejle i foråret.
/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret