Zidane om stop i Real: Det er det rigtige tidspunkt
Zinedine Zidane meddelte torsdag, at han stopper som cheftræner for Real Madrid. Foto: Pierre-philippe Marcou/scanpix/Ritzau Scanpix
Pierre-philippe Marcou/scanpix/Ritzau Scanpix
Den 45-årige franskmand mener, at han selv og Real Madrid har brug for forandring efter Champions League-sejr.
Det kom som et chok i fodboldverdenen, da Zinedine Zidane torsdag klokken 13 på et hasteindkaldt pressemøde fortalte, at han stopper som cheftræner for fodboldklubben Real Madrid.
Fem dage efter Champions League-finalesejren over Liverpool kom den overraskende melding.
Zinedine Zidane nåede at sikre Real Madrid tre Champions League-titler på knap to et halvt år i sit virke som cheftræner.
Selv mener den 45-årige franskmand, at tidspunktet er det rigtige til at sige stop.
- Det her er øjeblikket, både for mig, holdet og klubben, siger Zinedine Zidane ifølge nyhedsbureauet Reuters.
- Det er et specielt øjeblik at gøre det, det ved jeg, men det er også vigtigt. Jeg bliver nødt til at gøre det for alles skyld.
- Dette hold skal blive ved med at vinde og har brug for en forandring. Efter tre år har det brug for en anden stemme, en anden måde at arbejde på, og derfor traf jeg denne beslutning, siger han.
Presset er enormt på trænere i Real Madrid, der godt kan finde på at fyre en træner efter en stor triumf.
I 1998 røg tyske Jupp Heynckes ud, lige efter at han havde skaffet klubben den første sejr i Champions League i 32 år.
Zinedine Zidane, som fra 2001 til 2006 spillede for Real Madrid, har været presset i dette forår, fordi klubben klarede sig dårligt i den spanske liga med en tredjeplads som skuffende facit.
Sidste år vandt Real Madrid det spanske mesterskab.
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet