Zidane sparer Ronaldo og Benzema i spansk guldkamp
Midt i den spanske guldkamp bliver Real Madrid nødt til at klare sig uden Cristiano Ronaldo og Karim Benzema.
Zinedine Zidane tager ingen chancer med Cristiano Ronaldo og Karim Benzema, som begge bliver sparet i lørdagens ligakamp ude mod Real Sociedad.
Real Madrid-træneren satser i stedet på, at stjernerne bliver klar til returopgøret hjemme mod Manchester City i Champions League-semifinalen på onsdag.
- Jeg vil ingen risiko tage. Jeg kan ikke sige, hvor stor sandsynlighed der er for, at Ronaldo og Benzema kan spille mod City, siger Zidane ifølge dpa.
Real Madrid, der er med i kampen om at vinde det spanske mesterskab, må dermed klare sig uden de to esser i angrebet i Primera Division.
Både Ronaldo og Benzema døjer med muskelskader, og Ronaldo var slet ikke med i tirsdagens 0-0-opgør i Manchester i den første af to semifinaler. Benzema blev skiftet ud i pausen.
Real Madrid er et point efter førerholdet FC Barcelona samt Atlético Madrid inden de tre sidste spillerunder.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned