Zikafrygt får videnskabsfolk til at kræve OL udsat
Man udsætter den globale sundhed for en unødvendig risiko ved at gennemføre OL, mener eksperter.
Sommerens OL i Rio de Janeiro skal udsættes, indtil der er fundet en vaccine mod zikavirus.
Sådan lyder opfordringen fra 150 internationale videnskabsfolk i et åbent brev, hvor det bliver betegnet som "uetisk" at gennemføre legene i de planlagte uger i august.
Der er nemlig grund til at tage zikavirusset mere alvorligt end først antaget, mener underskriverne, der samtidig kræver, at Verdenssundhedsorganisationen, WHO, reviderer sine retningslinjer i forhold til virusset.
- Vores store bekymring handler om den globale sundhed, lyder det i brevet.
- Den brasilianske stamme af zikavirus skader sundheden på en måde, vi ikke har observeret tidligere.
- Man løber en unødvendig risiko, når 500.000 turister fra hele verden tager til OL og potentielt får denne virus for derefter at tage den med hjem, står der i brevet.
Zikavirus spredes ved myggestik og er sat i forbindelse med en lang række tilfælde af mikrokefali hos fostre. Det er en sygdom, hvor børn fødes med for små hoveder og derfor kan udvikle hjerneskader.
OL begynder 5. august og slutter 16 dage senere. Den Internationale Olympiske Komité har tidligere på måneden meddelt, at man ikke ser nogen grund til at udsætte eller flytte legene som følge af zikavirus.
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet