Spektakulære mål har der været et par stykker af i Africa Cup of Nations, men det har omvendt knebet med redningerne og målmandsspillet. Det mener sydafrikaneren Sibusiso Zuma, der tidligere har spillet i FC København og nu tjener sine penge i FC Nordsjælland.
Zuma har selv prøvet at tabe en VM-kamp med Sydafrika på grund af dårligt målmandsspil tilbage i 2002, og standarden er ikke blevet meget højere siden da.
FC Nordsjælland-angriberen har undervejs i Africa Cup of Nations set flere eksempler på dårligt målmandsspil, men det undrer ham ikke.
- I de fleste lande i Afrika har vi ikke ordentlige træningsforhold for målmændene, så de her gutter får ikke den samme målmandstræning som i Europa, siger Zuma til DR Sporten.
Han ser derfor kun én vej ud af elendigheden mellem stængerne for afrikansk fodbold:
- Vi skal have endnu flere europæiske målmandstrænere til Afrika. Først derefter kan præstationerne blive bedre, siger Zuma.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde