Zuma satser stadig på at komme med til VM

Sibusiso Zuma var en af kampens store nydelser i Parken, da FC Nordsjælland overraskende slog topholdet FC København. Præstationen var samtidig meget vigtigt i FCN-angriberens bestræbelser på at komme med til VM for Sydafrika.

- Jeg har stadig mange kampe til at bevise mit værd. Så jeg må bare blive ved med at arbejde hårdt, siger Zuma.

Endnu har Zuma ikke haft kontakt med den sydafrikanske landstræner, men angriberen er parat til at sende DVD'er med sine præstationer i SAS Ligaen for at komme med.

- Min form er først ved at blive rigtig god nu, så jeg håber, at jeg snart begynder at score nogle mål, for først da kan jeg begynde at kommunikere med den sydafrikanske landstræner, forklarer Zuma.

Til sommer fylder Zuma 35 år, og derfor regner den tidligere FCK-stjerne heller ikke med noget. Men drømmen lever.

- Det mest vigtige for mig er at spille fast fra start i hver kamp. Der er ikke mange dage til truppen skal udtages, men jeg føler, at jeg er på rette spor. Jeg har prøvet at være med til en VM-slutrunde før, så jeg overlever, hvis jeg ikke bliver udtaget. Men jeg håber stadig og vil elske at komme med,

Zuma har ifølge FC Nordsjællands hjemmeside spillet 68 landskampe for Sydafrika i karrieren.

/ritzau/

FC Nordsjællands angriber Sibusiso Zuma håber fortsat på at blive udtaget til Sydafrikas VM-trup til sommer. - Jeg er på rette spor, siger han.

Offentliggjort Sidst opdateret